Pokud se Vám e-mail nezobrazuje správně, klikněte zde.
Newsletter 03/2019
KALEIDOSKOP 
...témata, kolem kterých se točí nejen Liga vozíčkářů
 
 
Co nového v legislativě?
Jedete na dovolenou? Nejčastější dotazy o parkovací kartě
Připravili jsme pro vás informace, které je dobré znát při cestování po Evropě. Jak to je s evropským parkovacím průkazem? K čemu vás opravňuje? A co dálniční poplatky? Nebuďte zaskočení a připravte se s námi.

číst dále
 
 
Rozhovor na aktuální téma
Největší překážkou osamostatnění je nízké sebevědomí
Společným jmenovatelem většiny článků v tomhle čísle Kaleidoskopu je osamostatnění. Možná právě proto, že na Lize je v poslední době velkým tématem právě cesta k nezávislosti, svobodě a uplatnění potenciálu klienta ve společnosti. Liga k těmto cílům směruje své aktivity i strategii. Tréninkový byt, rozrůstající se a Ligou prorůstající Centrum denních služeb, neustálá podpora osobní asistence, nová koncepce sociální rehabilitace… O osamostatnění jako zastřešujícím principu mluví do problematiky nejzasvěcenější kolega Libor Gino Doležalkoordinátor chráněného bydlení a pobytových akcí. 

číst dále
 
 
Ze sociálních služeb
Plán máme - vyplouváme!

Že Liga prochází změnami, to jste už jistě minimálně zaslechli, četli v minulých newsletterech, vytušili z různých zpráv z médií. Máme za sebou dlouhé období nápadů, porad a schůzí, přicházíme teď s uceleným plánem, jaká Liga v dalších dekádách bude. Takový nový outfit neboli hezký dárek k nadcházejícímu třicetiletému výročí naší organizace. Rádi bychom teď naši společnou práci shrnuly a vysvětlily, co nás v budoucnu čeká a hlavně proč nás to čeká. 

číst dále
 
 
Lidé, co mají co říct
Sociální rehabilitace - hlavní nositel pozitivní změny klientova života
Sociální rehabilitace je pojítkem mezi dalšími službami a možnostmi v životech hendikepovaných lidí. Propojuje, kombinuje, komunikuje, směřuje, posouvá klienta vpřed. Řeší mnoho oblastí. Ta ligová se v minulosti neustále se potýkala s tím, že pro svoji komplexnost nebyla pro klienty pochopitelná, navíc se sociální pracovníci možná zbytečně cítili svázaní zajetými pravidly. To a mnoho dalších faktorů přispělo k tomu, že na jaře došlo k úplnému proměnění týmu sociální rehabilitace a vlastně i ke změně úlohy v celé Lize. O tom všem hovoří Kateřina Dostálová, vedoucí týmu sociální rehabilitace a metodička služeb

číst dále
 
 
Pozoruhodní lidé
Bez cvičení bych se ani nedostala z postele


Věru Schmidovou už mnozí z vás znají. Třeba z tanečního parketu, z akcí pro vozíčkáře, z jejích povídek, příběhů ze života, elektronických knih i seriálu o čínské medicíně a cvičení pro vozíčkáře, který vycházel ještě v časopise Vozíčkář. Právě té poslední oblasti se teď věnuje nejvíc. Cvičení a běžně dostupný pohyb pro všechny bez rozdílu hendikepu je teď v kurzu, Věrka vede oblíbené cvičení v olomoucké organizaci Trend vozíčkářů. A snad i mohu prozradit, že fyzioterapeutka a zároveň i vozíčkářka chystá ve spolupráci s Ligou vydat své vyzkoušené cvičební postupy a metody knižně. Přečtěte si o pohybu v sedě, o tanci, čínské medicíně i o Věrčině až neuvěřitelném životním příběhu plném zdravotních komplikací, ale i výzev a radostí.

číst dále
 
 
Intimně bez zábran
Když se rodiče za své děti stydí
 

Rodiče formují naše životy stěžejním způsobem. U lidí s hendikepem snad ještě výrazněji. Po článku v předchozím čísle, který se věnoval postoji rodičů k sexualitě dospělých či dospívajících postižených dětí, přichází autorka Věra Schmidová s dalším námětem k zamyšlení. A přichází s ním stylem sobě vlastním – povídkou Vzpoura v rodině Novákových a následnou anonymní anketou mezi přáteli. Ptá se, jak postižení a vozík vnímali právě jejich rodiče a jak jej dokázali obhájit před veřejností. Není to zrovna veselé prázdninové čtení k vodě, nicméně příběhy jednotlivých respondentů by neměly zapadnout. Jen tak snad můžeme doufat, že se některé z mrazivých momentů i vztahů nebudou v životech dalších generací opakovat… 

číst dále
 
 
Pomáháte nám
Ateliér pro kočku inspiruje, pomáhá lidsky i finančně

Ligu vozíčkářů pravidelně podporuje Ateliér pro kočku. Respektive jeho absolventi, kteří věnují svá výtvarná díla do benefiční dražby, a také ti, kteří si obrazy studentů školy kreslení, písma a výtvarných technik pro mládež i dospělé, koupí. Při poslední dražbě se vybralo úctyhodných 19 600 Kč.

Myšlenka na toto krásné spojení se zrodila v hlavě výtvarnice Heleny H. Hermanové,  která před deseti lety založila Ateliér pro kočku. Zjistěte více o tom, že kreslit může skutečně každý, bez ohledu na hendikep. Že k tomu dokonce nepotřebujete ani ruce. Stačí odvaha vyzkoušet něco, co může do života každého kreslíře vnést mnoho dobrého. Zažila to i vozíčkářka Lenka Sládečková, která kurzy ateliéru navštěvuje už sedmý rok a při benefiční dražbě pomáhá s administrativou. Zkrátka – dva unikátní rozhovory, u jejichž četbě hrozí nakažení chutí objevovat v sobě malíře. 

číst dále
 
 
Trendy a technologie
Veletrh REHAPROTEX nabídne vše pro aktivní a soběstačný život
Tisková zpráva/ Široký sortiment kompenzačních, protetických, ortopedických a rehabilitačních pomůcek, ale i produkty pro aktivní život seniorů představí od 29. 10. do 1. 11. 2019 na brněnském výstavišti veletrh REHAPROTEX.  Prezentovat své výrobky a služby budou také poskytovatelé sociálních služeb, neziskový sektor nebo charitativní organizace s širokou nabídkou originálních výrobků svých klientů. Návštěvníci se mohou těšit také na bohatý program přednášek, workshopů, poradenství i vystoupení známých osobností. 

číst dále

Tříkolka a handbike pro prázdninové zážitky
Výlet na kole s rodinou? Zážitek s přáteli? Trocha toho větru ve vlasech? Půjčte si tuto krásku, speciální lehotříkolku, kterou máme v rezervoáru naší Půjčovny kompenzačních pomůcek. Ovládat ji může téměř každý. K půjčení nabízíme i dětský handbike.
 

číst dále
 
 
Divadlo BARKA, jeviště na kterém se točí...
Nevídáno, neslýcháno... nejen princezny s hendikepem i s přednostmi

Kdo nevidí, ať o to lépe poslouchá,
uslyší sovu v letu, v mlází koloucha.

Kdo neslyší, ať má oči na stopkách,
uvidí stopy lišky i jak roste hrách.

Kdo nechodí, ať zase více v rukou má,
dojede na kraj světa s čtyřma kolama.

Kdo má všechno, nemá žádných nemocí,
může jiným a i sobě pomoci.

Tahle písnička zazněla na konci představení Nevídáno, neslýcháno – tak to rozjedem! Shrnula tak všechno, co chtěl říct příběh jedné královské výpravy za dobrodružstvím. A taky v sobě nese poselství kampaně Přisedni si, která v příštím školním roce dostává další rozměr. Rozměr divadelní. 

číst dále
 
 
Reportáže
Dobrý den Kociánko v obrazech
Již tradičně jsme prezentovali ligové služby a aktivity na festivalu v otevřené zahradě hodnot – Dobrý den Kociánko. Centrum Kociánka letos navíc slaví 100 let. A oslava to byla parádní! Díky za pozvání a vše dobré do dalších desetiletí!

číst dále
 
 
img3

PROVĚTREJ KOLEČKA
Pohodový víkend pro lidi s hendikepem a jejich pečující
zábava - informace - služby
16. - 18. 8. 2019
muzikoterapie, táborák, relax, piknik v trávě, návštěva ZOO
Cena: 950 Kč/osoba
Přihlášky posílejte prosím do 31.7. na info@ligavozic.cz

Rozhovor s hlavním pořadatelem Liborem Gino Doležalem
img4

Vozíkohraní zahájí další skvělou sezonu. Už třicátou!
Kdy na Vozíkohraní?
v pátek 6. září od 15.00
Kam na Vozíkohraní?
na Ligu, Bzenecká 23, 628 00 Brno
Proč na Vozíkohraní?
Protože uvidíte skutečné změny na Lize v prostoru i v nás.
Protože tam potkáte své známé a přátele (neváhejte je taky pozvat, šance na setkání se znásobí).
Protože tam bude řada báječných umělců a vystoupení.
Protože se tam zabaví i vaše děti (pohádkou, úkoly, občerstvením, pečením v naší kavárno-kuchyňce, pobíháním kolem…).
Protože se dobře najíte a svlažíte čepovanými tekutinami různých druhů.
Protože se můžete podílet na zahájení oslav třicátého výročí Ligy.
Protože jen s vámi má Liga potenciál!
Více...

img3
Téninkový byt: právě začínáme!

Možná jste zaznamenali, že v poslední době Liga shání finance na tréninkový byt. Tento projekt se rozhodlo podpořit už několik subjektů, zorganizovali jsme veřejnou sbírku na několika akcích. I když jsme teprve na začátku zdlouhavé cesty k otevření dveří tohoto unikátního prostoru, chtěli bychom aspoň nastínit, oč se vlastně jedná a poděkovat tak dosavadním dárcům. V dalších číslech Kaleidoskopů se pak můžete těšit na další informace, vizualizace, rozhovory...
Více...

img4
Tak jedééém! AUTO škola/půjčovna pro vozíčkáře

…když vaše auto vypoví službu
…když si chcete vyzkoušet řídit auto s ručním řízením
…když se chcete naučit řídit a nohy vám k tomu moc nepomohou
Jo, je to tak! Otevíráme autoškolu pro vozíčkáře, půjčujeme auto pro vozíčkáře.

Více...
img3

O legislativě zvesela

4. června jsme vyrazili do Újezdu u Brna do sociálně terapeutické dílny Filia. Klienti této dílny projevili zájem o vzdělávací a informační besedu zaměřenou na invalidní důchody, příspěvky pro osoby se zdravotním postižením a průkaz osoby se zdravotním postižením. Workshop, který jsme s kolegyněmi z poradny připravily, byl rozdělený na 3 části.
Více...

http://www.vozickar.com/zlepsujeme-sluzbu-osobni-asistence/

Zlepšujeme službu osobní asistence náme

EU projekt, který nám pomáhá zlepšit a zefektivnit službu osobní asistence, kráčí do své druhé poloviny. V té první jsme mimo jiné zaktualizovali všechny dokumenty, které jsou ve službě používány, ať už jde o Metodiku služby, Pravidla pro uživatele, Pravidla pro osobní asistenty, Smlouvu s uživatelem atd.
Více...


Ligová zahrádka: voňavá levandule a bylinky

Každé úterý provoní Ligu oběd, který pro sebe i zaměstnance připraví klienti Centra denních služeb.

Poslední dobou je součástí oběda i úroda z naší zahrádky. V ligovém atriu pěstujeme rajčata, papriky, jahody i různé bylinky.

Díky vyvýšeným záhonům se mohou zahradničení pohodlně věnovat i vozíčkáři.
Více...
img4

Sedmiboj v podání volejbalistek = nevyčíslitelná pomoc

Volejbalový klub Královo Pole pokračuje ve spolupráci s Ligou vozíčkářů, na konci května totiž společně uspořádali benefiční sedmiboj, jehož výtěžek poputuje na projekt Klíč k samostatnosti. Lize vozíčkářů byl letos věnován i výtěžek z charitativního kalendáře KP Brna, a to na výcvik asistenční fenky Lucy, která už si našla svého majitele. Daří se tak úspěšně propojovat sport a ochotu pomáhat a dostát tak mottu Ligy vozíčkářů „Protože každý má svůj potenciál“. Víc napoví krátký rozhovor s Lenkou Uldrijanovou a Laďkou Blažkovou, které mají v Lize vozíčkářů na starosti PR a fundraising.

Více...
img3
OBRFEST: festovní akce se vším všudy, děkujeme!
Děkujeme pořadatelům multižánrového pohodového obřanského festivalu OBRFEST. Uspořádali krásnou letní akci, pozvali na ni lidi se zdravotním postižením a jejich průvodce – bezplatně, a taky nám věnovali několik volných vstupenek na festival pro přátele a rodiny.
Mnozí z nás jejich pozvání i bezbariérový areál se vším všudy využili a užili si tak krásný vstup do horké letní sezony s pořádnou dávkou hudby.
Takže ještě jednou dííííky, jste příkladem pro mnohé ostatní konkureční fesťáky. Jen tak dál.

img4
Brněnský piknik oživil Lužánky a Liga byla u toho
Krásné počasí a skvělé jídlo, to je kombinace, která Brněnský piknik přímo charakterizuje. Nejinak tomu bylo i letos, v neděli 16. června. Doufáme, že k pohodové atmosféře přispěl také stánek Ligy vozíčkářů. 
Tam si návštěvníci mohli zakoupit nejen výrobky klientů Centra denních služeb, ale také kousky bábovek, které se utkaly o titul Nejlepší bábovka. Také si mohli vyrobit placku dle svého návrhu – ta ale nebyla k jídlu, ale k pověšení na oblečení či na batoh. Více...
img3

Poradna besedovala v Hodoníně u Kunštátu

První prázdninový den jsme vyjeli do Rekreačního zařízení Hodonín Zámeček. Do tohoto krásného bezbariérového zařízení jsme byli pozváni Svazem tělesně postižených Blansko, který tam jako každý rok pořádá týdenní pobyt pro osoby zdravotním postižením a jejich pečující. Účastníkům byla představena naše organizace, její služby a další aktivity, poradenství a práce asistenta soběstačnosti. Děkujeme za pozvání a těšíme se na další spolupráci.

Kateřina Uhlířová
img4
Tradiční pomoc pro Barku přichází ze Siemensu

… a spočívá hlavně v jejich skvělých zaměstnancích, kteří nám za podpory firmy Siemens Industrial Turbomachinery přišli už tradičně v květnu pomoct s drobnými opravami v divadle. A že jich je potřeba! Natřít oprýskané černé praktikáble, umýt okna, vyčistit sedačky od starých žvýkaček – ano, i takoví jsou někteří návštěvníci kultury…

Všem našim hrdinům dobrovolníkům velké díky!
(ata)
 
 
Naši práci podporují
Jste to zrovna vy, a také společnosti jako:

img3

img4


img3Facebook YouTube Google+

LIGA VOZÍČKÁŘŮ, Bzenecká 23, 628 00 Brno, tel.: +420 537 021 493,
e-mail : info@ligavozic.cz 
 
 
Toto obchodní sdělení je rozesíláno organizací Liga vozíčkářů, z.ú. Proč mi byl e-mail zaslán?
Tento e-mail byl odeslán na adresu: prvnikrok@prvnikrok.cz
Pro odhlášení z odběru našich obchodních sdělení klikněte zde.